ההקמה של הכור הגרעיני בשורק

 
  כור גרעיני בנחל שורק
 

 

כור מחקר גרעיני בהספק של 5 מגה וואט שסופק לישראל על ידי האמריקאים ב-1958 במסגרת "אטום למען השלום" של אייזנהאור. בפועל, הכור היווה נדבך נוסף בדיסאינפורמציה שהשתמשה ישראל בכדי להטעות את סוכנויות הביון האמריקאיות על כוונותיה הגרעיניות האמיתיות - קרי, בניית פצצות אטום. הקמת הכור עזרה בערפול תוכניותיה של ישראל, ועד שעמדה ארה"ב על טיבה האמיתי של תוכנית הגרעין הישראלית (1960), הצליחה ישראל לקבוע עובדות בשטח כשהכור הצרפתי שנבנה בדימונה כבר היה בשלבי הקמה מתקדמים.

הכור בנחל שורק משמש למחקר ונמצא בפיקוח של ארה"ב. הוא ממוקם סמוך ליבנה ובסיס חיל האוויר פלמ"חים.

ב-21 ביוני 1990 התרחשה בכור תאונה בה נהרג עובד מחשיפה לקרינה. מעט אחר השעה 17:00 נשמעה אזעקה המתריעה על קרינה. עובד שהיה במקום כיבה את פעמון האזעקה, עקף את מערכת ההגנה פתח את נעילת הדלת ונכנס לתא (קובלט 60). הוא לא היה מודע לקרינה בתא עד שכעבור דקה הזיז כמה ארגזים. בתוך דקה של חשיפה לקרינה רדיואקטיבית הוא החל לחוש חום עז בעיניו ועזב את התא. הוא נלקח לבית החולים איכילוב בתל אביב, ובאותו הערב נלקח לבית החולים הדסה בירושלים. הוא מת כעבור 36 ימים.


מרפקו של העובד שנפגע מקרינה

דו"ח שכתבה הוועדה לאנרגיה אטומית הבינ"ל פורסם באנגלית, בצרפתית, בספרדית וברוסית (אך לא בעברית)! את הדו"ח המלא ניתן לקרוא באנגלית בקישור הזה (קובץ PDF)