מפעל לייצור טילים בליסטיים

 
  ייצור טיליי יריחו גרעיניים בבאר יעקב
 

 

במפעל לטילים בליסטיים הנמצא בבאר יעקב מייצרים את הטילים הבליסטיים - יריחו 1, 2 ו-3.

בספטמבר 1962 פנה שמעון פרס לחברה הצרפתית מרסל דאסו (כיום דאסו אוויאישן Dassault Aviation) וביקש מהם "לבצע מחקר היתכנות על פיתוחו וייצורו של טיל קרקע-קרקע בליסטי עבור ישראל" (אבנר כהן, "ישראל והפצצה", עמוד 155). ישראל ביקשה טיל "שניתן לשיגור בקצב ירי של 4 עד 8 טילים בשעה ממשגרים קבועים או ניידים, עם זמן הכנה מרבי של שעתיים", (מצוטט אצל כהן, שם, עמוד 156).

הרקע לבקשה היה מייזם הטילים הבליסטיים של מצרים שנעשה באמצעות מדענים גרמניים (מייזם שכשל לבסוף).

הטיל שסיפקו הצרפתים במיוחד לישראל - יריחו (MD-620) - הוא טיל דו שלבי המסוגל לשאת ראשי קרב של 750 ק"ג למרחק של עד 500 ק"מ, כשדיוק הפגיעה שלו הוא 1 ק"מ. הניסוי הראשון שנערך בוצע ב-1 בפברואר 1965 (טיל חד שלבי). ב-16 במרץ בוצע הניסוי השני של טיל דו שלבי.

המפעל הוא מל"ם ושייך לתעשייה האווירית (תעא) ובו מייצרים גם את טילי החץ והשביט. מסילת רכבת מיוחדת מחברת את המפעל לבסיס הטילים הסמוך כנף 2.

ב-1968 הטילה צרפת אמברגו נשק על ישראל ושיתוף הפעולה בין ישראל והמפעל הצרפתי הופסק, אך לישראל כבר היה מידע מספיק להמשיך בפיתוח ובייצור בכוחות עצמה.

על פי מסמכים חסויים שהתפרסמו באחרונה, ישראל עמדה לספק לדרום אפריקה במחצית שנות ה-70 טילי יריחו 1 בעלי ראשי נפץ גרעיני. מדובר בתזכיר שכתב ריימונד אמסטרונג רמטכ"ל צבא דרא"פ ב-1975 ושהחיסיון שלו הוסר באחרונה. התזכיר מאשר את המידע שסיפק דיטר גרהרד (Dieter Gerhardt), קצין בכיר בחיל הים של דרא"פ שריגל עבור הרוסים. על פי המידע, בנובמבר 1974 חתם שר הביטחון דאז של ישראל, שמעון פרס, על הסכם שיתוף פעולה סודי עם ראש ממשלת דרום אפריקה, ג'ון וורסטר. במסגרת ההסכם - שנקרא Chalet - היתה אמורה ישראל לספק לדרא"פ טילי יריחו 1 לטווח של 500 ק"מ. במסגרת הסכם סודי שזכה לכינוי Burglar היתה אמורה ישראל לחמש 8 טילים בליסטיים בראשי נפץ גרעיניים - הסכם שמעלה שאלות על מדיניותה של ישראל לגבי הפצה של נשק גרעיני.

הרצון של ישראל לשתף פעולה עם דרום אפריקה נבע מכמה סיבות בהן יכולתה של דרום אפריקה לספק אורניום ממכרות האורניום שבתחומה; שטחה העצום המאפשר לערוך ניסוי גרעיני (שתוכנן למדבריות הקלהארי אך התגלה ובוטל בלחץ בינ"ל), וכן הצורך של ישראל במימון הפרויקט היקר שבבאר יעקב של ייצור טילים בליסטיים. דרא"פ מצידה היתה זקוקה לנשק במלחמתה באותם שנים על המשך השליטה בנמיביה.

ב-1974 החלה דרא"פ לתכנן ניסוי גרעיני במדבריות הקלהארי. מעורבותה של ישראל אינה ברורה - אך הטראומה של מלחמת יום כיפור (1973) בהחלט יכולה היתה לדחוף אותה לרצות לערוך ניסוי גרעיני שכזה. ב-1977 נחשפו ההכנות לניסוי והוא בוטל. שנתיים אח"כ, ב-1979, בוצע ניסוי גרעיני מעל האוקיאנוס ההודי, לא רחוק מחופה של דרום אפריקה - תוך שיתוף פעולה של שתי המדינות.

מקורות:

כל המידע נלקח ממקורות גלויים ופורסם ברבים פעמים רבות

 

מידע על התזכיר שכתב ריימונד אמסטרונג אפשר לקרוא באנגלית בקישור הזה (קובץ PDF) | למידע נוסף חפשו בגוגל Israel Jericho Missiles South Africa


הורידו את הדף כקובץ וורד